Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut
Od 2017 roku pacjenci w Polsce mają legalny dostęp do terapii marihuaną medyczną. Implementacja nowych regulacji prawnych, niejednoznaczność przepisów i nastawienie do tej formy leczenia utrudniały pacjentom uzyskanie recepty, zakup leku i rozpoczęcie terapii. Aktualnie, dzięki zmianie w podejściu specjalistów, marihuana medyczna zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów cierpiących na różnorodne dolegliwości. Leki nie zawsze są dostępne “od ręki”, ale ich dostępność uległa znacznej poprawie. Jakie są źródła medycznej marihuany w Polsce i gdzie można ją legalnie kupić?
Spis treści
W 2017 roku w Polsce wprowadzono istotne zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, które umożliwiły legalne stosowanie marihuany medycznej na receptę. Był to przełomowy krok, który otworzył nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów cierpiących na różne schorzenia i dolegliwości. Konopie lecznicze są dostępne dla pacjentów, którzy spełniają określone kryteria i otrzymają receptę od lekarza.
Marihuana medyczna może występować w różnych postaciach (np. susz, aerozol, kapsułki, oleje), jednak w Polsce najczęściej przepisywany jest pacjentom susz konopny. Na rynku dostępnych jest wiele odmian o różnych stężeniach THC i CBD, które można dostosować do potrzeb i nasilenia dolegliwości pacjenta.
Wykorzystanie marihuany medycznej w Polsce stale rośnie, co odzwierciedla rosnąca liczba wystawianych recept i wydawanego suszu. Według danych w 2023 roku zrealizowano w Polsce niemal 277 tys. recept na marihuanę medyczną i sprzedano ok. 4,6 tony suszu. To znaczny wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. W 2022 roku sprzedano nieco ponad tonę, a w 2019 jedynie 33 kg suszu! Wzrost sprzedaży wyraźnie świadczy o rosnącej popularności, zapotrzebowaniu i dostępności medycznej marihuany dla polskich pacjentów.
Legalizacja marihuany medycznej w Polsce niewątpliwie przyczyniła się do redukcji dokuczliwych dolegliwości i poprawy jakości życia wielu pacjentów, którzy nie reagują, lub nie mogą korzystać z tradycyjnych metod leczenia (ze względu na przeciwwskazania lub dokuczliwe skutki uboczne). Należy jednak pamiętać, że leki dostępne są wyłącznie na receptę, którą może wystawić każdy lekarz (poza lekarzem weterynarii) po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, zapoznaniu się z dokumentacją i efektami dotychczasowego leczenia oraz pozytywnym zakwalifikowaniu pacjenta do tej formy terapii. Jeśli pacjent spełnia określone warunki (tradycyjne leczenie nie wpływa na poprawę stanu pacjenta, lub nie może być stosowane ze względu na przeciwwskazania/skutki uboczne), nie ma przeciwwskazań do stosowania kannabinoidów (np. ciąża , karmienie piersią, myśli samobójcze, ciężka depresja, uzależnienie od substancji psychoaktywnych) i zdaniem lekarza może odnieść korzyści z włączenia marihuany medycznej do planu terapeutycznego, lekarz wystawia receptę, która umożliwia zakup odpowiedniego leku. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobrze zna się na leczeniu marihuaną medyczną i odpowiednim dawkowaniu, dzięki któremu można zwiększyć skuteczność terapii i ograniczyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Należy pamiętać, że medyczną marihuanę można kupić w aptekach posiadających odpowiednie uprawnienia.
Kwalifikacja do leczenia konopiami i otrzymanie recepty na marihuanę medyczną to pierwsze kroki do rozpoczęcia terapii. Kolejnym jest zakup leku. Medyczną marihuanę można kupić w każdej aptece w Polsce, posiadającej uprawnienia do sprzedaży produktów o działaniu odurzającym z grupy I-N. Zazwyczaj konopie lecznicze nie są dostępne “od ręki”, ale farmaceuta może zamówić lek zgodny z receptą, który powinien być dostępny w ciągu 1-3 dni roboczych. Proces zakupu wymaga okazania recepty, lub podania czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL.
Apteki sprzedające medyczną marihuanę muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące przechowywania i dystrybucji. Wszystkie produkty muszą spełniać określone standardy jakości, oraz mieć oznaczoną zawartość THC i CBD i potwierdzoną czystość mikrobiologiczną. Zakup konopi leczniczych w aptekach jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa.
Konopie lecznicze znajdujące się w sprzedaży w Polsce pochodzą z importu. Uprawa marihuany medycznej w Polsce jest legalna dopiero od grudnia 2023 roku, wcześniej hodowlę prowadziły jedynie ośrodki badawcze, posiadające odpowiednie pozwolenie. Konieczność importowania produktów ma niewątpliwy wpływ na ich cenę, ponieważ należy doliczyć koszty transportu i opłat celnych. To wpływa na wysoki koszt terapii. Rozpowszechnienie upraw w kraju mogłoby umożliwić zmniejszenie cen, należy jednak liczyć się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia plantacji i przestrzegania norm jakościowych. Proces krajowej uprawy marihuany medycznej znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju, dlatego, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na susz konopny, najprawdopodobniej w najbliższych latach pacjenci wciąż będą musieli liczyć się z koniecznością zakupu importowanego surowca.
Import medycznej marihuany do Polski jest złożonym procesem, który wymaga spełnienia wielu wymogów prawnych i regulacyjnych. Konopie przeznaczone do celów medycznych muszą spełniać określone standardy jakościowe i być zatwierdzone przez odpowiednie instytucje nadzoru farmaceutycznego (np. Główny Inspektorat Farmaceutyczny).
Największymi dostawcami marihuany do Polski są firmy z Holandii, Niemiec, Portugalii i Kanady.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące źródeł marihuany medycznej w Polsce.
Warto zobaczyć również:
Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę