Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minutHaszysz a marihuana – czym się różni?

Haszysz a marihuana – czym się różni?

Haszysz i marihuana zajmują wyjątkowe miejsca w dziedzinie konopi. Oba produkty pochodzą z konopi indyjskich i wykazują działanie psychoaktywne, jednak istnieją pomiędzy nimi wyraźne różnice, które dla wielu użytkowników pozostają niejasne. Skąd bierze się haszysz i czym różni się od suszu konopnego? Jakie zapewniają efekty działania i który produkt jest mocniejszy?

Czym różni się haszysz od marihuany?

Haszysz i marihuana są produktami pochodzącymi z konopi indyjskich, jednak różnią się od siebie wyglądem i działaniem. Podstawową różnicą między nimi jest forma oraz metoda produkcji. Haszysz jest wytwarzany z żywicy konopi, która jest zbierana, suszona i prasowana w twarde bryłki. Natomiast marihuana, a konkretnie susz konopny to suszone kwiaty i liście konopi, które zwykle rozdrabnia się przed konsumpcją.

Pod względem chemicznym zarówno haszysz, jak i marihuana zawierają THC (tetrahydrokannabinol), substancję psychoaktywną odpowiedzialną m.in. za efekty odurzające. Jednak w haszyszu koncentracja THC jest wyższa niż w marihuanie, co wpływa na jego silniejsze działanie.

Różnice dotyczące haszyszu i marihuany dotyczą również konsumpcji. Chociaż zarówno marihuanę medyczną jak i haszysz można waporyzować, hasz często pali się również w fifkach, fajkach wodnych, w połączeniu z tytoniem, a nawet dodaje do herbaty, czy ciastek.


Należy również pamiętać, że chociaż odpowiednie dawkowanie pozwala na uzyskanie podobnych efektów, haszysz w Polsce nie jest legalną substancją i nie jest wykorzystywany do leczenia schorzeń i dolegliwości, w przeciwieństwie do konopi leczniczych, pochodzących z pewnych i legalnych źródeł. Każdy lekarz może wystawić receptę na marihuanę medyczną, a produkty dostępne są we wszystkich aptekach od ręki, lub (częściej) na zamówienie realizowane w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.

Jak wygląda haszysz?

Haszysz ma charakterystyczny wygląd, który różni się w zależności od metody produkcji oraz jakości surowca. Najczęściej spotykane formy to twarde, prasowane bryłki lub miękka, elastyczna masa, podobna do plasteliny. Kolor haszyszu może wahać się od jasnożółtego do ciemnobrązowego, a nawet czarnego.

Haszysz to skoncentrowany produkt, dlatego zawiera większe ilości THC niż suszone kwiaty marihuany. Dzięki temu nawet nawet małe ilości haszyszu mogą wywołać silne działanie psychoaktywne.

Jak wygląda marihuana?

Marihuana, zarówno ta wykorzystywana w celach medycznych, jak i ta wykorzystywana rekreacyjnie, ma zazwyczaj postać suszu, pozyskanego z kwiatów, liści, a niekiedy również łodyg konopi. Wygląd suszu konopnego może się różnić w zależności od odmiany rośliny, sposobu uprawy i procesu suszenia. Najczęściej spotykane kwiaty marihuany mają zielony kolor, choć mogą mieć także odcienie fioletu, czerwieni lub brązu. Charakterystycznym elementem w roślinie są widoczne trichomy, czyli małe kulki żywicy, przypominające szklane, białe lub bursztynowe kryształki (w zależności od fazy, w jakiej znajduje się roślina) na kwiatostanach, liściach i łodygach. Trichomy to składnica kannabinoidów, a w białych kryształkach znajduje się wysoka zawartość THC.

W porównaniu do haszyszu marihuana ma mniej skoncentrowane działanie, co pozwala na łatwiejsze kontrolowanie dawkowania.

Jak się pozyskuje marihuanę i haszysz?

Pozyskiwanie suszu konopnego i haszyszu z konopi to procesy, które znacząco się od siebie różnią. Marihuana jest uzyskiwana z suszonych kwiatów i liści konopi, które są starannie uprawiane i zbierane w określonej fazie kwitnienia, która wpływa na właściwości i efekty działania marihuany. Mleczne, białe i częściowo bursztynowe trichomy wskazują na wysoką zawartość THC, dlatego susz pozyskiwany z rośliny zebranej na tym etapie zapewnia efekty psychoaktywne. Ważnym elementem pozyskiwania wysokiej jakości suszu jest nie tylko zbiór roślin w określonej fazie kwitnienia, ale również suszenie w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Warto zaznaczyć, że marihuana medyczna na receptę, wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości jest uprawiana i przetwarzana w stale kontrolowanych warunkach oraz przechodzi badania na zawartość substancji aktywnych oraz pestycydów, czy innych zanieczyszczeń. Jest to konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom.

Haszysz jest produktem pozyskiwanym z żywicy konopi, której źródłem są trichomy. Dlatego konieczne jest ich wyizolowanie z rośliny (przy wykorzystaniu specjalnych sit, lodu, lub rozgniatania) i pozyskanie cennego materiału, który następnie się odpowiednio suszy i prasuje w twarde bryłki gotowe do konsumpcji.

Haszysz a marihuana różnice

Haszysz a marihuana – różnica w działaniu

Różnica w działaniu między haszem a ziołem, lub marihuaną leczniczą wynika głównie z różnic w koncentracji THC oraz innych kannabinoidów. Haszysz jest wysoko skoncentrowanym produktem, dlatego ma silniejsze działanie psychoaktywne. Użytkownicy haszyszu często doświadczają intensywniejszego uczucia euforii, relaksacji oraz zmienionego postrzegania czasu i przestrzeni. Hasz wymaga dużej rozwagi przy dawkowaniu, ponieważ dla niektórych osób, jego działanie może być zbyt silne.

W porównaniu z haszyszem marihuana ma łagodniejsze działanie, chociaż również może zawierać wysokie stężenie THC. Jednak o wiele łatwiej kontrolować dawkowanie, a efekty euforyzujące, czy relaksujące nie są tak gwałtowne i intensywne. Różnice w działaniu mogą być także spowodowane obecnością innych kannabinoidów i terpenów, które modulują efekty THC. W przypadku marihuany medycznej działanie i efekty terapeutyczne zależą od stężenia substancji aktywnych, oraz dawkowania zaleconego przez lekarza, dostosowanego do rodzaju i nasilenia dolegliwości u pacjenta, takich jak m.in. przewlekły ból, spastyczność mięśni, drżenie w przebiegu choroby Parkinsona, ataki padaczkowe, czy nudności i brak apetytu spowodowane leczeniem onkologicznym.

Metody konsumpcji haszyszu i marihuany

Haszysz i susz konopny mogą być konsumowane w jednakowy sposób – palone, waporyzowane lub dodawane do produktów spożywczych. Jednak haszysz, jako skoncentrowany produkt, zwykle jest palony w specjalnych fajkach, fifkach i często jest mieszany z tytoniem. Natomiast marihuana jest zwykle palona, poza medyczną marihuaną, która przeznaczona jest do waporyzacji. W medycynie wykorzystuje się również ekstrakty z marihuany. Oleje i koncentraty przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, waporyzacji lub produkcji innych preparatów, np. aerozoli.


Wybór metody przyjmowania haszu, czy zioła przeznaczonego do celów rekreacyjnych zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz celu, jaki chce osiągnąć. W przypadku zastosowania medycznego, postać leku i sposób przyjmowania zależy od decyzji lekarza i informacji na recepcie na marihuanę medyczną. W przypadku suszu konopi leczniczych zawsze zalecana jest waporyzacja.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy haszyszem a marihuaną.

Haszysz to skoncentrowany produkt wytwarzany z żywicy konopi, która jest zbierana, suszona i prasowana w twarde bryłki. Zioło, czyli potoczne określenie marihuana, to suszone kwiaty i liście konopi. Hasz ma wyższą koncentrację THC, w porównaniu do marihuany, i wykazuje silniejsze działanie.
Tak, haszysz ze względu na to, że jest skoncentrowanym produktem i zawiera wysoką dawkę THC, ma silniejsze działanie psychoaktywne i jest uznawany za mocniejszy od marihuany.
Haszysz jest najczęściej palony w fifkach, specjalnych fajkach i często mieszany z tytoniem, ale może być również dodawany do produktów spożywczych. Marihuana jest zazwyczaj palona w fifkach lub skrętach, lub waporyzowana. W przypadku marihuany medycznej zalecana jest wyłącznie waporyzacja.
Haszysz zazwyczaj zawiera więcej substancji psychoaktywnych niż marihuana medyczna, głównie ze względu na wyższą koncentrację THC. Marihuana medyczna może mieć różne poziomy THC i CBD, w zależności od odmiany i celu terapeutycznego.
Działanie haszyszu jest zazwyczaj silniejsze, gwałtowniejsze i bardziej intensywne niż marihuany, ze względu na wyższą zawartość THC. Hasz wymaga dużej ostrożności, szczególnie u początkujących użytkowników, ponieważ jego działanie może być zbyt silne. Marihuana zapewnia łagodniejsze efekty i umożliwia łatwiejsze kontrolowanie dawkowania. Efekty działania, takie jak euforia, rozluźnienie, czy łagodzenie dokuczliwych dolegliwości w dużym stopniu zależą od odmiany rośliny, jej dojrzałości w czasie zbiorów oraz sposobu suszenia i przechowywania.

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę