Umów się na wizytę stacjonarną w Warszawie



Antydepresanty SSRI a marihuana – czy można łączyć marihuanę z psychotropami?

Antydepresanty SSRI a marihuana – czy można łączyć marihuanę z psychotropami?

Możliwość wykorzystania medycznej marihuany w leczeniu depresji wzbudza duże zainteresowanie wśród lekarzy, naukowców i pacjentów. Konopie, znane ze swoich właściwości rozluźniających i poprawiających nastrój, wydają się być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych, lub wspomagać leczenie pacjentów przyjmujących selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Czy tak jest naprawdę? Dowiedz się, czy pacjenci z depresją mogą otrzymać receptę na marihuanę medyczną i czy można ją bezpiecznie łączyć z antydepresantami.

Depresja – co to jest?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju i utratą zainteresowania codziennymi aktywnościami oraz wieloma innymi objawami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak m.in. bezsenność, spadek energii, brak apetytu, spadek koncentracji, niska samoocena, a nawet myśli samobójcze. Objawy występujące u pacjentów różnią się intensywnością, jednak zazwyczaj prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia. U pacjentów z depresją często występują również zaburzenia lękowe, które dodatkowo obniżają komfort i pogarszają samopoczucie.

Problem depresji dotyczy kobiet i mężczyzn w różnym wieku i może mieć różne przyczyny, takie jak predyspozycje genetyczne, zaburzenia chemiczne w mózgu, nadmierny lub przewlekły stres, traumatyczne wydarzenia życiowe, czy choroby przewlekłe. Istotną rolę w regulacji nastroju odgrywa również układ endokannabinoidowy, a jego dysfunkcja może wiązać się z występowaniem objawów depresji.

Leczenie depresji

Leczenie depresji wymaga indywidualnego podejścia, które zwykle obejmuje farmakoterapię oraz terapię psychologiczną. Leki przeciwdepresyjne (antydepresanty), szczególnie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są wykorzystywane w celu uzyskania stosunkowo szybkiej poprawy samopoczucia pacjenta. Natomiast psychoterapia (zwykle zalecana jest terapia behawioralno-poznawcza) może trwać kilkanaście miesięcy, lub kilka lat, ale zapewnia długotrwałe efekty. Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów leczenia depresji wymaga czasu i cierpliwości. Ma to związek nie tylko ze specyfiką samego zaburzenia, ale również trudnością z doborem odpowiednich leków i właściwej dawki, które zależą przede wszystkim od indywidualnych reakcji organizmu pacjenta. Dlatego leczenie wymaga ścisłego monitorowania przez lekarza specjalistę.


Nowym obszarem badań jest wykorzystanie właściwości marihuany medycznej w celu uzyskania poprawy nastroju u pacjentów z depresją. Szczególnie w przypadkach, gdy standardowe metody leczenia okazują się nieskuteczne. Wyniki badań wskazują, że konopie mogą przynosić wiele korzyści w przypadku objawów depresji. Jednak ze względu na skomplikowany proces leczenia zaburzeń depresyjnych i ryzyko z nimi związane, terapia wciąż wzbudza wiele kontrowersji i nie może być wykorzystywana w przypadku wszystkich pacjentów.

Działanie leków przeciwdepresyjnych – SSRI

SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, to klasa leków przeciwdepresyjnych, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu, poprawiając nastrój pacjentów i powodując zmniejszenie większości objawów związanych z depresją. SSRI, takie jak fluoksetyna, paroksetyna, escitalopram czy sertralina, są stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Ich działanie polega na blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, co zwiększa jej dostępność w synapsach nerwowych. To wpływa na poprawę samopoczucia i zmniejszenia objawów depresji. Terapia przy wykorzystaniu leków antydepresyjnych, np. z grupy SSRI, wymaga indywidualnego dostosowania preparatów, precyzyjnego dobrania dawek i stałego monitorowania pacjentów, pozwalającego ocenić skuteczność leczenia i wychwycić, lub omówić z pacjentem ewentualne działania niepożądane. To zwiększa szanse uzyskania satysfakcjonujących efektów oraz może wpływać na komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Należy brać pod uwagę, że każda klasa leków przeciwdepresyjnych (podobnie jak wszystkich innych preparatów leczniczych) wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, jednak brak leczenia może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjentów.

Leczenie depresji medyczną marihuaną

Chociaż podstawową metodą terapeutyczną, wykorzystywaną u pacjentów z depresją, jest leczenie farmakologiczne, np. SSRI, oraz psychoterapia, coraz większe zainteresowanie wzbudza również marihuana medyczna. Preparaty z konopi (np. susz) zawierające kannabinoidy, przede wszystkim THC i CBD, wykazują potencjalne właściwości przeciwdepresyjne. Udowodniono, że układ endokannabinoidowy odgrywa istotną rolę w regulacji nastroju i stresu, a to sugeruje, że terapia medyczną marihuaną może być pomocna w redukcji objawów pacjenta z depresją. Pomimo obiecujących wyników badań, uzyskane dane nie są wystarczające do jednoznacznego zalecenia stosowania konopi indyjskich u pacjentów, ustalenia dawkowania, czy wykluczenia niebezpiecznych skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem, lub łączeniem z innymi lekami antydepresyjnymi. Dlatego w przypadku niezadowalających efektów tradycyjnego leczenia (np. depresja lekooporna) warto rozważyć konsultację ze specjalistą posiadającym doświadczenie w terapii konopiami leczniczymi. Wyłącznie lekarz może podjąć decyzję o stosowaniu kannabinoidów u pacjentów z depresją. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach i występujących objawach. Zawsze przed otrzymaniem recepty na marihuanę medyczną pacjent powinien zostać poinformowany o ryzyku, przeciwwskazaniach, środkach ostrożności, możliwych interakcjach i skutkach ubocznych.

Antydepresanty a marihuana medyczna – czy można łączyć terapię?

Marihuana medyczna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tradycyjnych leków i konopi. Łączenie antydepresantów z medyczną marihuaną jest tematem budzącym szczególne kontrowersje. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są powszechnie wykorzystywane w leczeniu depresji. Ze względu na określone oddziaływanie na układ endokannabinoidowy, właściwości przeciwdepresyjne przypisuje się również kannabinoidom, znajdującym się w medycznej marihuanie. Niemniej jednak brak jest jednoznacznych badań potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu depresji, szczególnie w połączeniu z SSRI, ze względu na możliwość wystąpienia interakcji. Dlatego, aby uniknąć poważnych skutków ubocznych, zwykle nie zaleca się jednoczesnego stosowania konopi i antydepresantów.

Marihuana a SSRI – ryzyko interakcji

Uważa się, że istnieje poważne ryzyko wystąpienia interakcji między marihuaną a antydepresantami (SSRI). Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny zwiększają poziom serotoniny w mózgu, co pomaga w poprawie nastroju pacjentów. Jednak równoczesne stosowanie medycznej marihuany może wpływać na metabolizm substancji aktywnych zawartych w lekach, prowadząc do zmiany ich stężenia we krwi i nasilenia skutków ubocznych, takich jak m.in. zawroty głowy, zmiana rytmu serca, zaburzenia koncentracji, nasilenie sedacji, a nawet nasilenie objawów depresji.

Stosowanie medycznej marihuany w ciężkiej depresji

Medyczna marihuana może być pomocna w terapii pacjentów z obniżonym nastrojem, lub łagodnymi epizodami depresyjnymi. Jednak ciężka depresja, szczególnie przebiegająca z myślami lub próbami samobójczymi jest przeciwwskazaniem do stosowania konopi. W takim przypadku pacjenci wymagają specjalistycznych leków antydepresyjnych, o określonym i udowodnionym działaniu, a często również hospitalizacji. Ponadto, ze względu na trudności z doborem odpowiedniej farmakoterapii i dawkowania leków u pacjentów z depresją, oraz konieczność monitorowania skuteczności leczenia, nie zaleca się stosowania dodatkowych środków, które mogłyby komplikować lub zakłócać ten proces. Należy pamiętać, że marihuana może wpływać na metabolizm leków przeciwdepresyjnych, a u niektórych pacjentów nawet nasilać objawy depresji.

Czy marihuana pogłębia depresję – potencjalne skutki uboczne terapii konopiami leczniczymi

Medyczna marihuana może mieć zarówno pozytywny wpływ na objawy depresji, jak i potencjalnie je pogłębiać. Wszystko zależy od nasilenia i rodzaju symptomów występujących u pacjenta, dawki marihuany, zawartości THC oraz indywidualnej reakcji organizmu. Ze względu na ryzyko nie należy stosować marihuany u pacjentów z ciężką depresją i myślami samobójczymi.

Wciąż trwają badania nad możliwościami wykorzystania medycznej marihuany w leczeniu depresji. Dotychczasowe wyniki są mieszane. Dlatego pacjenci muszą być świadomi potencjalnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem marihuany przy depresji, szczególnie w przypadku stosowania antydepresantów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia depresji marihuaną medyczną i SSRI.

Palenie marihuany podczas stosowania leków psychotropowych zwiększa ryzyko interakcji i wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Kannabinoidy mogą wpływać na metabolizm substancji aktywnych znajdujących się w lekach i wpływać na ich poziom we krwi pacjenta.
Ze względu na możliwy wpływ kannabinoidów na metabolizm substancji aktywnych znajdujących się w lekach przeciwdepresyjnych, wywołujące zmiany stężenia i działania, jednoczesne stosowanie marihuany i antydepresantów może utrudniać prawidłowe dostosowanie dawki leku. Ponadto zwiększa się również ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nasilona sedacja, zawroty głowy, czy zmiana rytmu serca, dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania antydepresantów i marihuany.
Stosowanie medycznej marihuany z lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak SSRI, może prowadzić do interakcji i zmiany działania leków. To powoduje zwiększone ryzyko skutków ubocznych, a poprzez zmiany w metabolizmie leków, może utrudniać precyzyjne dostosowanie dawki leku. Dlatego zwykle nie zaleca się jednoczesnego stosowania obu preparatów.
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) działają poprzez zwiększenie dostępności serotoniny w mózgu, a to prowadzi do poprawy nastroju, zmniejszenia objawów depresji i wywołuje znaczną poprawę samopoczucia.
Terapia suszem konopnym może być rozważana w przypadku, gdy tradycyjne metody leczenia depresji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Pacjent może otrzymać receptę na marihuanę medyczną, jeśli zdaniem lekarza istnieją wskazania do terapii, a jednocześnie nie ma przeciwwskazań do zastosowania kannabinoidów, takich jak m.in. ciężka depresja, czy myśli samobójcze.

Źródła:

  • Maria Scherma, Paolo Masia,Matteo Deidda, Walter Fratta, Gianluigi Tanda, Paola Fadda, New Perspectives on the Use of Cannabis in the Treatment of Psychiatric Disorders, 2018
  • Amber L. Bahorik, Stacy A. Sterling, Cynthia I. Campbell, Constance Weisner, Danielle Ramo, Derek D. Satre, Medical and non-medical marijuana use in depression: Longitudinal associations with suicidal ideation, everyday functioning, and psychiatry service utilization, 2018
  • Tony Antoniou, Jack Bodkin and Joanne M.-W. Ho, Drug interactions with cannabinoids, 2020
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę