Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut



Jakie właściwości ma lecznicza marihuana?

Jakie właściwości ma lecznicza marihuana?

Korzystanie z właściwości leczniczych marihuany w medycynie to praktyka, która ma długą historię. Obecnie wiemy, że aktywne substancje zawarte w konopiach, takie jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów wielu schorzeń oraz redukcji skutków ubocznych niektórych konwencjonalnych metod leczenia. Chociaż marihuana była długo postrzegana jako substancja kontrowersyjna, to obecnie coraz więcej badań naukowych potwierdza jej potencjał terapeutyczny. Co więcej, wielu pacjentów miało już okazję sprawdzić działanie marihuany medycznej na sobie.

Działanie marihuany medycznej – opinie naukowców

Aktywność medycznej marihuany opiera się na oddziaływaniu na ludzki układ endokannabinoidowy, który został odkryty stosunkowo niedawno. Ten system w organizmie człowieka wpływa na wiele aspektów zdrowia i jest badany intensywnie przez naukowców. Nie tylko poznajemy jego rolę, ale także wpływ egzokannabinoidów, takich jak te zawarte w marihuanie, na ludzkie receptory kannabinoidowe. Fitokannabinoidy, które występują naturalnie w marihuanie, są szczególnie badane, a naukowcy przyglądają się także relacjom między nimi a innymi substancjami czynnymi w roślinach, takimi jak terpeny czy flawonoidy. Chociaż badania nad tym tematem nadal trwają, to już teraz wydaje się, że marihuana lecznicza ma ogromny potencjał w medycynie.

Jak medyczna marihuana wpływa na zdrowie?

Medyczna marihuana może być stosowana w leczeniu wielu różnych schorzeń. W zależności od rodzaju i składu preparatu może pomagać pacjentom z padaczką, nowotworami, a także innymi chorobami. Decyzję o przyjęciu marihuany medycznej jako formy terapii podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz ewentualne przeciwwskazania. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do leczenia kannabinoidami, może otrzymać na receptę leczniczą marihuanę.

Wpływ medycznej marihuany na organizm jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak dawka i sposób podawania. Najczęściej spotykanymi korzystnymi właściwościami są te przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwwymiotne i przeciwzapalne. Marihuana może być również stosowana w celu redukcji objawów lękowych i ma właściwości uspokajające, co może być korzystne dla pacjentów cierpiących na niektóre zaburzenia psychiczne. Jednak należy pamiętać, że marihuana medyczna może również wywoływać pewne działania niepożądane, takie jak suchość w ustach, osłabienie zdolności koncentracji i pamięci, przyspieszenie tętna oraz zmiany nastroju.

 

Skuteczność terapii marihuaną może być różna dla każdej osoby, dlatego ważne jest, aby pacjent był regularnie monitorowany przez lekarza, który pomoże dostosować dawkę i leczenie do indywidualnych potrzeb, minimalizując jednocześnie ewentualne skutki uboczne.

Zastosowanie leczniczej marihuany w medycynie

Marihuana medyczna znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, takich jak:

  • dermatologia, 
  • endokrynologia, 
  • ginekologia, 
  • urologia, 
  • reumatologia, 
  • onkologia,
  • gastrologia,
  • psychiatria. 

Jej właściwości mogą pomóc pacjentom w łagodzeniu objawów różnych chorób, zarówno przewlekłych, jak i ostrej fazy. Warto jednak pamiętać, że marihuana medyczna nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta, i jej stosowanie powinno być zawsze monitorowane przez specjalistę. Nie każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza, z chęcią otrzymania e-recepty na marihuanę leczniczą ją otrzyma.

Medyczna marihuana – na co uważać?

Stosowanie marihuany medycznej może przynieść wiele korzyści, ale również niesie pewne ryzyko. Dlatego ważne jest, aby terapia była prowadzona pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Nielegalne zaopatrywanie się w marihuanę na czarnym rynku jest niebezpieczne i niewskazane, ponieważ nie zapewnia kontrolowanego składu i jakości produktu, a także może zawierać niebezpieczne domieszki. Produkty CBD dostępne bez recepty również nie są zawsze pewne, więc zawsze należy szukać profesjonalnych źródeł i konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Palenie marihuany medycznej nie jest zalecane ze względu na szkodliwe skutki dla dróg oddechowych i płuc. Zamiast tego, lepszą opcją jest waporyzacja, która pozwala na podgrzewanie substancji czynnych bez spalania, co jest bardziej bezpieczne dla zdrowia. Ponadto marihuana medyczna nie jest refundowana w Polsce, co oznacza, że pacjenci muszą sami ponosić koszty terapii.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany?

Terapia marihuaną leczniczą w Polsce jest prawnie dopuszczalna jedynie dla pacjentów, którzy spełniają określone kryteria i posiadają receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Aby uzyskać dostęp do produktów konopnych, konieczne jest przedstawienie recepty w aptece. Jednak aby przystąpić do leczenia marihuaną medyczną, konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem oraz przejście pozytywnie procesu kwalifikacji. Podczas tej procedury lekarz dokładnie analizuje stan zdrowia pacjenta oraz jego historię medyczną. W ten sposób określa się, czy terapia marihuaną może być skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla danego pacjenta. Jeśli lekarz uzna, że stosowanie medycznej marihuany będzie dla pacjenta korzystne, wystawi mu receptę. Taką konsultację można odbyć również online np. tu. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które ze względu na różne ograniczenia (np. odległość czy niepełnosprawność) mają utrudniony dostęp do wizyt stacjonarnych.

Niemniej jednak, chociaż lecznicze działanie marihuany może być korzystne w wielu przypadkach, nie każdy pacjent może bezpiecznie korzystać z tej formy terapii, nawet jeśli istnieją dla niego oczywiste wskazania. Istnieją przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem terapii marihuaną medyczną. Na przykład, kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny korzystać z tej formy leczenia. Nadwrażliwość na konopie również stanowi przeciwwskazanie. Terapia może być niewłaściwa dla pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, ciężkimi schorzeniami wątroby lub nerek. Ponadto, osoby z niestabilną depresją, manią lub schizofrenią również powinny unikać terapii marihuaną leczniczą.

Przeciwwskazania do terapii marihuaną są oceniane podczas procesu kwalifikacji pacjenta do leczenia. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do lekarza, który na podstawie historii medycznej pacjenta i jego aktualnego stanu zdrowia ocenia, czy pacjent jest odpowiedni do stosowania preparatów zawierających THC i CBD. Jednak działanie lecznicze marihuany to tylko jedna strona medalu – konieczne jest także uwzględnienie bezpieczeństwa terapii. Pacjenci nie powinni łączyć terapii marihuaną z alkoholem ani stosować jej równocześnie z paleniem tytoniu. Ponadto konieczna jest ostrożność przy łączeniu marihuany leczniczej z niektórymi innymi lekami, ponieważ mogą występować interakcje między nimi. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę