Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut



Jak przechowywać medyczną marihuanę, by nie utracić jej właściwości?

Jak przechowywać medyczną marihuanę, by nie utracić jej właściwości?

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę

Terapia medyczną marihuaną

 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem medyczną marihuaną coraz więcej osób ma możliwość korzystania z jej właściwości terapeutycznych. Ogromny potencjał pomocny w leczeniu wielu schorzeń, takich jak ból przewlekły, nudności czy niekontrolowane napięcia mięśni, przyciąga uwagę osób poszukujących alternatywnych metod przeciwdziałania dokuczliwym dolegliwościom. Jednak, aby móc skorzystać z pełnego działania tej rośliny, ważne jest odpowiednie przechowywanie suszu. Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać marihuanę, aby zachować jej jakość, skuteczność terapeutyczną oraz zdatność do użycia.

Od czego zależy jakość marihuany medycznej?

Jakość marihuany medycznej jest wynikiem interakcji kilku czynników, a każdy z nich może wpływać na efektywność terapeutyczną i bezpieczeństwo stosowania. Istotny może być już sam proces uprawy, a więc techniki, jakość i rodzaj gleby, nawadnianie, stosowanie pestycydów, czy warunki klimatyczne. Znaczenie ma również genetyka rośliny i jej skład chemiczny, zawartość CBD, THC czy określonych terpenów. Natomiast niezwykle istotny wpływ na zachowanie jakości, właściwości produktu i skuteczności terapii ma prawidłowe przechowywanie marihuany medycznej, uwzględniające przede wszystkim odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i ekspozycję na światło słoneczne.

W jakiej postaci występuje medyczna marihuana?

Medyczna marihuana dostępna na polskim rynku występuje w różnych formach, pozwalających dostosować produkt do indywidualnych potrzeb pacjentów, oraz zapewnić komfortową i bezpieczną terapię. Wszystkie produkty wydawane są na receptę. Aktualnie do dyspozycji pacjentów i lekarzy w Polsce pozostaje:

  • susz z marihuany (susz konopny) – przeznaczony do waporyzacji. Odmiany różniące się zawartością THC i CBD pozwalają dostosować terapię do konkretnych potrzeb i stanów chorobowych,
  • aerozol doustny – stosowany głównie w celu łagodzenia spastyczności u dorosłych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy nie reagują na standardowe leczenie. Dawkowanie aerozolu jest dostosowywane indywidualnie, a jego skład zawiera wysokie dawki kannabinoidów,
  • ekstrakty z marihuany – surowiec farmaceutyczny do przygotowywania receptur aptecznych. Mogą być przygotowywane z suszu konopnego i stanowić składnik innych form leków, np. kapsułek, czopków, maści.

Jak przechowywać medyczną marihuanę?

Przechowując gotowe produkty farmaceutyczne należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta. Zasady dotyczą również przechowywania marihuany medycznej i produktów konopnych. W przypadku suszu konopnego przeznaczonego do waporyzacji warunki przechowywania mają ogromne znaczenie dla zachowania jakości produktu i działania terapii. Dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad dotyczących:

  • przechowywania marihuany medycznej w odpowiedniej temperaturze – optymalna mieści się w granicach 15-25 stopni Celsjusza. Należy unikać gwałtownych zmian i skrajnych temperatur, które mogą negatywnie wpływać na jakość suszu,
  • monitorowania wilgotności – przechowując marihuanę medyczną należy używać saszetek regulujących wilgotność lub innych metod pozwalających zachować jej odpowiedni poziom (opt. ok. 59%). Zbyt wysoka wilgotność wpływa na łatwość psucia i może przyczynić się do rozwoju pleśni. Natomiast zbyt niska może przyczynić się do utraty właściwości terapeutycznych. Dlatego warto korzystać z higrometru i w razie konieczności można dodać kawałek skórki cytrusowej lub plaster chleba do pojemnika (podnoszą wilgotność),
  • ochrony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – marihuanę medyczną należy przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego, które może degradować składniki aktywne,
  • przechowywania suszu, podobnie jak innych preparatów farmakologicznych, w miejscach niedostępnych dla dzieci lub innych niepowołanych osób. W niektórych przypadkach zaleca się, aby konopie lecznicze przechowywać w szafkach zamykanych na klucz,
  • pojemników do przechowywania marihuany – należy wykorzystywać oryginalne opakowania producenta, które można umieścić również w szklanym słoiku z hermetycznym zamknięciem, minimalizującym kontakt z powietrzem. Zastosowanie szklanych pojemników z ciemnego szkła pozwala uchronić susz przed promieniowaniem słonecznym. Niezalecane są plastikowe opakowania, ponieważ łatwiej się nagrzewają, a dodatkowo mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w medycznej marihuanie. Należy pamiętać również, żeby otwierać pojemnik tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby minimalizować kontakt z powietrzem,
  • wyraźnego opisania pojemnika – jeśli przechowywana marihuana nie znajduje się w opakowaniu producenta, należy użyć etykiety lub markerów, pozwalających na zaznaczenie daty zakupu i/lub nazwy szczepu,
  • przechowywania różnych form osobno – ponieważ przechowywanie suszu konopnego wymaga zwykle innych warunków niż przetworzone formy medycznej marihuany, np. kapsułki, czy czopki zawierające ekstrakt,
  • czasu przechowywania – marihuana medyczna ma określony okres przydatności, po którym jej jakość zaczyna się pogarszać. Należy sprawdzić datę przydatności na opakowaniu i, w celu wykorzystania największego potencjału rośliny, należy zużyć preparat w tym czasie.

Czego należy unikać przy przechowywaniu marihuany medycznej?

Przy przechowywaniu marihuany medycznej, niezależnie od formy preparatu, należy przestrzegać zaleceń producenta oraz unikać kilku istotnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na substancje zawarte w produkcie (m.in. kannabinoidy), a tym samym jego jakość. Najbardziej istotne jest unikanie skrajnych temperatur i gwałtownych zmian temperatury (dlatego nie zaleca się przechowywania medycznej marihuany w lodówce), zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności oraz ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niewskazane jest przechowywanie suszu w plastikowych torebkach i miejscach, do których z łatwością mogą dostać się małe dzieci i osoby niepowołane.

Jak długo można przechowywać marihuanę medyczną?

W przypadku gotowych preparatów należy przestrzegać terminów przydatności podanych przez producenta. W przypadku suszu przechowywanie w odpowiednich warunkach pozwala na zachowanie najwyższej jakości przez okres od sześciu miesięcy do roku. Z upływem czasu dochodzi do obniżenia zawartości substancji aktywnych, szczególnie THC, co wpływa na zmniejszenie siły działania oraz pogorszenie walorów smakowych i aromatycznych.

Z danych wynika, że po upływie roku od momentu przechowania, zawartość THC w marihuanie obniża się o 16%. Proces ten stale postępuje, po czterech latach spadek może wynieść aż 41%.

Dlaczego tak ważne jest właściwe przechowywanie marihuany medycznej?

Właściwe przechowywanie marihuany medycznej jest kluczowe dla zachowania jej skuteczności terapeutycznej, jakości oraz bezpieczeństwa. Zapobiega rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ponadto pomaga utrzymać stabilność kannabinoidów i terpenów, które odpowiadają za terapeutyczne właściwości marihuany.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przechowywania marihuany medycznej.

Jak przechowywać medyczną marihuanę?

Marihuanę medyczną najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym i chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.

W czym najlepiej trzymać marihuanę medyczną?

Zalecane jest przechowywanie marihuany medycznej w szklanych pojemnikach z hermetycznym zamknięciem.

Jak przechowywać susz konopny, żeby nie stracił właściwości leczniczych?

Susz należy przechowywać w warunkach, które zabezpieczają go przed utratą kannabinoidów i terpenów. Szczególnie istotna jest optymalna temperatura (15-25 stopni Celsjusza), wilgotność (opt. 59%) i ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.

Czy przechowywać marihuanę medyczną w lodówce?

Nie zaleca się przechowywania marihuany medycznej w lodówce ze względu na zbyt niską temperaturę i wysoką wilgotność. Dodatkowo produktowi nie sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury związane np. z wyciąganiem pojemnika z lodówki.

Jak przechowywać marihuanę medyczną, żeby jak najdłużej nadawała się do konsumpcji?

Przy przechowywaniu marihuany medycznej należy zadbać szczególnie o odpowiednią temperaturę, wilgotność i ochronę przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo warto trzymać ją w szklanym, szczelnym pojemniku i zużyć w ciągu roku (o ile producent nie zaleca inaczej).

Czy złe przechowywanie może wpływać na oddziaływanie substancji chemicznych i efektywność marihuany medycznej?

Tak, niewłaściwe przechowywanie marihuany medycznej może znacząco wpłynąć na jej właściwości i skuteczność terapii. Nadmierna wilgotność, wysoka lub zbyt niska temperatura, czy dostęp światła, mogą prowadzić do degradacji kannabinoidów, terpenów oraz do rozwoju bakterii i pleśni.

Źródła:

  1. Luca Zamengo , Chiara Bettin, Denis Badocco, Valerio Di Marco, Giorgia Miolo, Giampietro Frison, The role of time and storage conditions on the composition of hashish and marijuana samples: A four-year study, 2019.
  2. Wuttichai Jaidee, Ittipon Siridechakorn, Siwames Nessopa, Vanuchawan Wisuitiprot, Nathareen Chaiwangrach, Kornkanok Ingkaninan, Neti Waranuch, Kinetics of CBD, Δ9-THC Degradation and Cannabinol Formation in Cannabis Resin at Various Temperature and pH Conditions, 2021.
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę