Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut



Czy recepta na medyczną marihuanę jest legalna?

Czy recepta na medyczną marihuanę jest legalna?

W jakich przypadkach lekarz może nie wystawić recepty na medyczną marihuanę?

Przeciwwskazaniami do stosowania medycznej marihuany jest m.in: okres ciąży oraz karmienie piersią. (Substancje aktywne mogą bowiem wpływać na płód i dziecko w sposób niekontrolowany oraz niekorzystny),

  • myśli samobójcze,
  • stany ostrej manii,
  • psychoza,
  • schizofrenia

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków także wyklucza możliwość podjęcia tego rodzaju leczenia. W przypadku chorowania przewlekle na astmę oskrzelową możliwe jest wyłącznie przyjmowanie medycznej marihuany w waporyzacji. Lekarze mogą też odmówić wystawienia recepty na medyczną marihuanę po przeprowadzeniu ścisłego wywiadu medycznego, w którym stwierdzą inne przeciwwskazania.

Na jakie choroby i dolegliwości stosuje się medyczną marihuanę?

Najczęstsze dolegliwości wśród pacjentów:

  • silny ból kręgosłupa,
  • bezsenność np. wywołana silnym i długotrwałym stresem,
  • problemy ze snem (płytki sen, częste wybudzanie),
  • ból mięśni spowodowany pracą,
  • przewlekłe bóle

Jakie stężenie THC ma medyczna marihuana?

Leki z medyczną marihuaną posiadają szeroką gammę zawartości THC. Na rynku jest dostępna medyczna marihuana z zawartością THC w wysokości 1%, 8% 18% 20%, 22% a nawet 80% – ekstrakt.

Czym się różni marihuana medyczna od „zwykłej” nielegalnej odmiany?

Tym co odróżnia medyczną marihuanę od tej uznawanej za nielegalny narkotyk są przede wszystkim warunki produkcji i wytwarzania. Marihuana przeznaczana do stosowania w formie leku powstaje w bardzo ściśle kontrolowanym środowisku i jest stale poddawana badaniom kontrolnym. Uzyskane w ten sposób substancje aktywne mają zawsze oczekiwany poziom stężenia, który pozytywnie wpływa na proces leczenia. Marihuana produkowana w niekontrolowanych warunkach może mieć dowolny i bardzo zróżnicowany poziom stężenia substancji aktywnych i przez to wpływać na organizm w sposób niekontrolowany. Dlatego też samodzielne hodowanie konopii indyjskich w celach leczniczych jest zabronione, aby pacjenci nie ryzykowali własnym zdrowiem po zażyciu marihuany o niesprecyzowanym stężeniu poszczególnych substancji aktywnych.

Czy medyczną marihuanę można spożywać w miejscu publicznym?

Spożywanie z medycznej marihuany jest możliwe w dowolnym miejscu. Pacjent, który jest w trakcie terapii ma więc możliwość spożywania marihuany medycznej nawet w miejscach publicznych. Będąc na spacerze w parku, idąc ulicą w dowolne miejsce lub odbywając spotkanie w kawiarni pacjenci mają prawo mieć przy sobie zarówno waporyzator niezbędny do przyjmowania leku, jak i sam susz. Ze względu na kontrowersyjność tego rodzaju terapii każdy pacjent musi się liczyć z ewentualnością kontroli służb. Dlatego konieczne jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów m.in. recepty wystawionej przez lekarza. Dzięki temu służby dokonujące kontroli nie będą miały żadnych wątpliwości odnośnie posiadania i korzystania z marihuany medycznej.

Czy recepta na medyczną marihuanę jest legalna?

Medyczna marihuana stała się w Polsce legalna z dniem 1 listopada 2017 roku, jednakże uzyskanie odpowiedniej recepty oraz zakup zostały umożliwione dopiero w dniu 17 stycznia 2019 roku. Recepta na medyczną marihuanę jest więc jak najbardziej legalna. Receptę wystawić mogą wyłącznie lekarze oraz stomatolodzy, którzy odbyli specjalne szkolenia i posiadają do tego właściwe kwalifikacje.

Czy recepta na lek z medyczną marihuaną czymś się wyróżnia?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych recept, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego przed wystawieniem recepty. Następnie receptę można zrealizować praktycznie w każdej aptece w Polsce, która posiada na stanie medyczną marihuanę, podając 4 – cyfrowy kod PIN oraz swój numer PESEL.

Realizacja recepty na medyczną marihuanę

Sama recepta wystawiana przez lekarza na medyczną marihuanę jest ważna przez 30 dni i niezrealizowanie jej w tym czasie oznacza utratę takiej możliwości oraz konieczność uzyskania nowej recepty.

Czy recepty na medyczną marihuanę są objęte refundacją?

Leczenie różnego rodzaju schorzeń i chorób za pomocą medycznej marihuany nie jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić za medyczną marihuanę z własnych pieniędzy. Choć medyczna marihuana oraz uzyskanie recepty i zakup są legalne już od kilku lat to na projekt ustawy o refundacji tego sposobu leczenia trzeba będzie jeszcze poczekać pomimo usilnych starań niektórych posłów oraz organizacji.

Kontynuowanie leczenia i ponowne wstawienie recepty

Wystawienie drugiej recepty w celu kontynuowania leczenia wiąże się z koniecznością ponownej konsultacji lekarskiej.

Czy można łączyć medyczną marihuanę z innymi preparatami leczniczymi?

Możliwe jest łączenie stosowania leczenia marihuaną z innymi środkami, jednakże wymaga to konsultacji z odpowiednim lekarzem. Część leków w żadnym wypadku nie powinna być łączona, gdyż ich wpływ na siebie może powodować niechciane skutki uboczne lub zmniejszenie efektywności całej terapii. W innych przypadkach medyczna marihuana działa w sposób synergistyczny z pewnymi preparatami, czyli mówiąc prościej wzajemnie potęgują swoje działanie co może nieść za sobą ogromne ryzyko dla pacjenta. Między innymi medyczna marihuana wzmacnia działanie leków nasennych, antydepresantów, leków przeciwpadaczkowych, uspokajających, barbiturianów oraz benzodiazepin.

Uzależnienie od medycznej marihuany

Marihuana zaliczana jest do grona narkotyków miękkich. Oznacza to, że może wywoływać uzależnienie psychiczne, lecz nie jest w stanie spowodować uzależnienia fizycznego, czyli zmian w obszarach funkcjonowania struktur mózgowych. Medyczna marihuana przyjmowana jest pod kontrolą lekarza i powoduje pozytywne odczucia. Uzależnienie od medycznej marihuany porównywane jest do regularnego picia kawy albo robienia zakupów. Jest to pewien rodzaj uzależnienia psychicznego, które jednakże nie niesie za sobą dewastujących konsekwencji fizycznych lub społecznych. Warto mieć świadomość, że w medycynie stosuje się wiele innych środków silnie uzależniających, a nawet narkotycznych. Mają one jednak na celu łagodzenie uciążliwych dolegliwości i ułatwianie codziennego funkcjonowania pacjentom. Podstawą jest jednak zawsze współpraca z lekarzem i przyjmowanie marihuany medycznej według jego zaleceń.

Niepożądane działania medycznej marihuany

Podobnie jak wszystkie leki oraz preparaty medyczne, również marihuana lecznicza może powodować niepożądane efekty. Działania niepożądane należy zawsze zgłaszać swojemu lekarzowi, który w takiej sytuacji powinien zalecić inne dawkowanie lub zmianę stężenia substancji aktywnych stosowanych w terapii. Do najczęstszych działań niepożądanych należą:

  • podrażenienia gardła i jamy ustnej, suchość w ustach, kaszel,
  • zawroty głowy, uczucie senności, nadmierne zmęczenie, problemy z koncentracją i koordynacją,
  • większy apetyt, problemy z pamięcią krótkotrwałą, trudności z przetwarzaniem informacji.

Jeśli w trakcie stosowania medycznej marihuany wystąpią działania niepożądane, należy przerwać jej przyjmowanie do czasu konsultacji lekarskiej.

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

  • Lista chorób kwalifikujących do leczenia medyczną marihuaną – w pierwszej kolejności należy sprawdzić dokładną listę wszystkich chorób oraz dolegliwości, które pozwalają zakwalifikować się do terapii medyczną marihuaną. Dzięki temu będzie można dokładnie sprecyzować i przedstawić własny przypadek.
  • Wypełnienie formularza – kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety medycznej dostępnej TUTAJ. Należy dokładnie, szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania. Poza przedstawieniem swoich dolegliwości trzeba uwzględnić również wszystkie przyjmowane leki i preparaty wraz z dawkami. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem. Podczas takiej konsultacji odbywa się dalsza kwalifikacja do podjęcia terapii medyczną marihuaną. Każdy formularz powinno się wypełniać starannie i możliwie jak najbardziej szczegółowo. Podczas konsultacji lekarz dopasuje rodzaj oraz dawkowanie medycznej marihuany. Lek przydzielany jest zgodnie ze schorzeniem, które dolega pacjentowi. Konsultacja odbywa się poprzez kontakt naszego lekarza jako rozmowa online. Pacjent na wizycie jest zawsze pytany o przyjmowane aktualnie leki oraz preparaty, aby po rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną nie doszło do żadnych komplikacji w postaci wzajemnego oddziaływania.
  • Wybór apteki i rezerwacja leku – po uzyskaniu recepty na marihuanę medyczną pacjent może skontaktować się z wybraną apteką i zarezerwować lek. Jeśli w danej chwili apteka nie posiada medycznej marihuany na stanie to zobowiązana jest do zamówienia i sprowadzenia jej w ciągu 3 dni roboczych.
  • Wizyta w aptece i zakup leku – po zarezerwowaniu leku z medyczną marihuaną w wybranej aptece należy udać się do niej z receptą otrzymaną od lekarza. Podczas dokonywania zakupu w aptece należy pamiętać o poproszeniu o wystawienie imiennej faktury, a także kopii recepty na marihuanę. Dzięki tym dokumentom żadna kontrola przeprowadzana przez służby nie będzie problematyczna, a pacjent będzie mógł swobodnie korzystać z medycznej marihuany nawet w miejscach publicznych.

W jakich chorobach stosuje się medyczną marihuanę?

Marihuana medyczna przede wszystkim wpływa na łagodzenie stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, zaburzeń snu, problemów lękowych, nudności, a nawet wymiotów. Marihuana medyczna ma szerokie spektrum działania i doskonale wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego, pokarmowego, a nawet w przypadku określonych problemów ginekologicznych. Marihuana medyczna w przeciwieństwie do większości leków nie działa wyłącznie na konkretny rodzaj dolegliwości. Charakteryzuje się bowiem bardzo szerokim działaniem kompleksowym, dzięki czemu poprawia się zarówno komfort życia pod względem odczuć fizycznych, jak i stan psychiczny pacjenta. Regularne przyjmowanie medycznej marihuany bardzo często prowadzi do sytuacji, w której pacjent może odstawić leki przeciwbólowe bądź leki przeciwzapalne. Ze względu na swoje szerokie działanie, które poprawia funkcjonowanie całego organizmu medyczną marihuanę stosuje się również w przypadkach onkologicznych. Powoduje ona łagodzenie przykrych dolegliwości i zauważalnie wpływa na poprawę komfortu codziennego życia z chorobą nowotworową. Organizm staje się także znacznie bardziej tolerancyjny i podatny na inne metody leczenia onkologicznego stosowane w procesie terapeutycznym.

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę