Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut
Wpływ marihuany na funkcjonowanie układu nerwowego od lat wzbudza duże zainteresowanie naukowców. Wyniki badań sugerują, że kannabinoidy odgrywają istotną rolę w procesie regulacji poziomu neuroprzekaźników. Wyraźna zależność między marihuaną a dopaminą może mieć istotne znaczenie dla pacjentów z utrudnionym przekazywaniem lub niewłaściwym poziomem tego neuroprzekaźnika, występującym m.in. w chorobie Parkinsona, ADHD, schizofrenii czy innych zaburzeń związanych z występowaniem negatywnych emocji. Dowiedz się, czy konopie podnoszą poziom dopaminy. Kiedy mogą być skutecznym rozwiązaniem i kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?
Marihuana oddziałuje na układ endokannabinoidowy, który wpływa na regulację poziomu i działanie wielu istotnych neuroprzekaźników, w tym dopaminy, serotoniny oraz GABA. Jedną z głównych substancji aktywnych znajdujących się w konopiach jest THC. Tetrahydrokannabinol, czyli psychoaktywny składnik marihuany, wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w mózgu i przez złożony mechanizm prowadzi do stymulacji wydzielania dopaminy. Tym samym przyczynia się do wzrostu poziomu tego neuroprzekaźnika. W rezultacie dochodzi m.in. do wzmocnienia sygnałów w układzie nagrody, co wiąże się z odczuwaniem przyjemności, rozluźnienia, euforii oraz ogólną poprawą samopoczucia. Należy jednak pamiętać, że nadmierna stymulacja tego układu może prowadzić do tłumienia naturalnej produkcji dopaminy i odwrotnego efektu.
Z kolei kannabidiol (CBD), czyli drugi ważny kannabinoid znajdujący się w konopiach, nie wykazuje działania psychoaktywnego i nie wpływa bezpośrednio na układ endokannabinoidowy. Natomiast poprzez hamowanie działania enzymu hydrolazy amidowej kwasów tłuszczowych (FAAH), CBD podnosi poziom anandamidu, jednego z naturalnie występujących w organizmie kannabinoidów. Anandamid wykazuje m.in. działanie relaksujące, przeciwlękowe, przeciwbólowe, ponadto pomaga w utrzymaniu stabilnych poziomów neuroprzekaźników, poprawia pamięć, koncentrację, zdolność uczenia oraz funkcje poznawcze.
Działanie kannabinoidów i wykorzystanie ich właściwości w terapii pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi wzbudza coraz większe zainteresowanie w środowisku naukowym.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który pełni istotną rolę w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i całego organizmu, wpływając na wiele procesów psychicznych i fizjologicznych. Jako element układu dopaminergicznego odpowiada za modulację licznych funkcji, m.in. kontrolę ruchów ciała, procesy poznawcze, emocje, motywacje oraz odczuwanie przyjemności i układ nagrody. Odgrywa również rolę w regulacji nastroju, kształtowaniu zachowań, adaptacji do bodźców środowiskowych a także wydzielania hormonów (przede wszystkim prolaktyny) czy regulacji ciśnienia tętniczego.
Dopamina wytwarzana jest przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, skąd transportowana jest do pozostałych części ciała. Jej niedobór lub zaburzenia w przekazywaniu dopaminy przyczyniają się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Nieprawidłowości w tym zakresie obserwuje się m.in. w chorobie Parkinsona, ADHD, schizofrenii, ale również w depresji czy zaburzeniach lękowych.
Układ endokannabinoidowy (ECS) wpływa na regulację określonych funkcji neurologicznych oraz odgrywa rolę w patogenezie niektórych schorzeń neurodegeneracyjnych. ECS obejmuje receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, kannabinoidy endogenne (anandamid oraz 2-arachidonyloglicerol) oraz enzymy odpowiedzialne za syntezę i rozkład tych związków. Receptory CB1 występują głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, gdzie ich aktywacja wpływa m.in. na wydzielanie różnych neuroprzekaźników, w tym dopaminy. Kannabinoidy znajdujące się w marihuanie – tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), oddziałują na receptory układu endokannabinoidowego i pośrednio wpływają również na regulację poziomu dopaminy.
Badania wykazują, że zażywanie marihuany (palenie, waporyzacja, spożywanie) wywiera wpływ na poziom dopaminy w mózgu. Szczególnie zauważalna jest stymulacja wydzielania dopaminy pod wpływem THC i chwilowy wzrost tego neuroprzekaźnika w układzie nagrody po przyjęciu marihuany. W wyniku reakcji obserwowane jest odczuwanie intensywnej przyjemności, rozluźnienia, zadowolenia a nawet euforii. Jednak długotrwałe przyjmowanie THC, szczególnie w wysokich dawkach, może prowadzić do negatywnych skutków, m.in. obniżenia poziomu dopaminy wytwarzanej przez organizm, spadku nastroju, koncentracji i wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Występowanie związku pomiędzy poziomem lub przekazywaniem dopaminy a chorobami neurodegeneracyjnymi, neurorozwojowymi czy zaburzeniami psychicznymi lub neurologicznymi oraz dopaminą a marihuaną, wzbudziło zainteresowanie naukowców. Prowadzone badania wykazały, że kannabinoidy (zwłaszcza THC), wpływając na układ endokannabinoidowy, przyczyniają się pośrednio do wzrostu poziomu dopaminy w mózgu a tym samym do łagodzenia objawów w przebiegu choroby Parkinsona, ADHD, niektórych zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju. Dlatego w przypadku braku efektów, lub niezadowalających rezultatów tradycyjnych terapii czy związanych z nią skutków ubocznych, pacjenci moga otrzymać receptę na medyczną marihuanę. Ponieważ istotne znaczenie ma odpowiednie dostosowanie dawki, zapewniające optymalne efekty przy minimalizacji ryzyka skutków ubocznych, warto skorzystać z konsultacji z lekarzem specjalizującym się w tego rodzaju terapii. Konsultacje dostępne są m.in. poprzez portal Zielony Temat.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące związku między marihuaną a dopaminą.
Źródła:
Warto zobaczyć również:
Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę