Marihuana a alkohol – czy można łączyć THC z alkoholem?
Łączenie alkoholu z marihuaną to temat budzący wiele kontrowersji i wątpliwości, zarówno wśród użytkowników, jak i specjalistów medycznych. Choć obie substancje są powszechnie stosowane i posiadają konkretne właściwości, ich jednoczesne używanie może prowadzić do nieprzewidzianych efektów. Szczególną ostrożność przy spożywaniu alkoholu powinni zachować pacjenci stosujący marihuanę medyczną w celu leczenia określonych dolegliwości. Dowiedz się, czy istnieją przeciwwskazania do jednoczesnego używania alkoholu i marihuany i jakie są możliwe skutki uboczne.
Alkohol a marihuana – jak działają na organizm człowieka?
Alkohol i marihuana to jedne z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych na świecie. Konopie wykorzystywane są zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych. Chociaż marihuana i alkohol oddziałują na ludzki organizm w różny sposób, ich połączenie może wywoływać niespodziewane i niepożądane efekty.
Działanie alkoholu dotyczy przede wszystkim układu nerwowego, prowadzi do zawrotów głowy, opóźnienia refleksu, zaburzeń widzenia, koordynacji ruchowej, utraty równowagi, a nawet utraty świadomości. Długotrwałe spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiernych ilościach może prowadzić do psychicznego uzależnienia oraz poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia wątroby, nerek, czy pracę układu krwionośnego.
Zawarty w marihuanie tetrahydrokannabinol (THC) stanowi substancję psychoaktywną, która oddziałuje na receptory w mózgu, powodując uczucie euforii, czy relaksu, ale może wywoływać również nadciśnienie, czy zaburzenia psychiczne. Dlatego w przypadku pacjentów stosujących marihuanę medyczną w leczeniu różnych schorzeń, takich jak przewlekłe bóle, stany lękowe czy zaburzenia snu, zawsze konieczne jest wykorzystywanie konopi pochodzących z pewnego źródła (apteka) i dawkowanie zgodne z zaleceniami lekarza. Należy również pamiętać, że rekreacyjne używanie marihuany, bez kontroli lekarza, zwłaszcza w dużych ilościach, wiąże się ze wzrostem ryzyka uzależnienia i wystąpienia skutków ubocznych.
Czy medyczną marihuanę można łączyć z alkoholem?
Kwestia łączenia medycznej marihuany z alkoholem jest złożona i wymaga ostrożności. Konopie wykorzystywane są w medycynie w celu leczenia różnych schorzeń i łagodzenia dokuczliwych objawów, takich jak przewlekły ból, napady padaczkowe, spastyczność mięśni, bezsenność, nudności i brak apetytu przy terapiach onkologicznych oraz wiele innych. Konopie lecznicze można nabyć jedynie w aptekach, wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza, a recepta na marihuanę medyczną zawiera informacje o nazwie produktu, stężeniu substancji aktywnych oraz zalecanym dawkowaniu. Ulotka producenta powinna zawierać informacje o przeciwwskazaniach i możliwych interakcjach. Zwykle producenci nie zalecają łączenia alkoholu z medyczną marihuaną, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na organizm lub właściwości konopi leczniczych, a dodatkowo nasilać niektóre dolegliwości, na które zostały przepisane, co podważa zasadność stosowania terapii.
Wpływ marihuany na alkohol w organizmie
Stosowanie marihuany przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu może wpływać na jego większą toksyczność psychoaktywną, a synergia pomiędzy substancjami oddziałuje m.in. na zmniejszenie aktywności komórek gruszkowatych móżdżku (tzw. komórek Purkinjego). Marihuana, a przede wszystkim THC, może nasilać działanie alkoholu na ludzki organizm, prowadzić do większego upośledzenia koordynacji ruchowej, silnych zaburzeń równowagi, trudności w podejmowaniu racjonalnych decyzji oraz intensyfikować odczuwane skutki uboczne związane ze spożyciem alkoholu. Badania wykazały również, że równoczesne przyjmowanie marihuany i spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko jego przedawkowania, m.in. przez przeciwwymiotne właściwości THC, które pozwalają na większe spożycie i osiągnięcie wyższego stężenia alkoholu we krwi.
Wpływ alkoholu na THC w organizmie
Alkohol wpływa na sposób, w jaki THC jest metabolizowane i oddziałuje na organizm człowieka. Spożywanie alkoholu przed zażyciem marihuany może zwiększać wchłanianie substancji aktywnych, zwłaszcza THC, co może wpływać na efekty terapeutyczne, ale przede wszystkim prowadzi również do silniejszego i dłuższego odczuwania efektów psychoaktywnych marihuany. Zwykle prowadzi to do nasilenia skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, zmęczenie, senność, niewyraźne widzenie, dezorientacja, czy utrata koordynacji ruchowej.
Połączenie alkoholu z marihuaną medyczną może również zwiększać ryzyko uzależnienia od obu substancji, prowadzić do innych interakcji (zaburzenia psychiczne, uszkodzenia układu nerwowego, czy układu krwionośnego), oraz obniżać skuteczność terapii.
Łączenie marihuany z alkoholem – efekty i skutki uboczne
Jednoczesne stosowanie marihuany z alkoholem może prowadzić do nieprzewidywalnych efektów i skutków ubocznych, które są zazwyczaj bardziej intensywne niż w przypadku spożycia każdej z tych substancji osobno. Wciąż trwają badania dotyczące szkodliwości połączenia alkoholu i THC oraz mechanizmów, które na to wpływają. Wiadomo jednak, że synergia obu substancji może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych każdej z nich, a szczególnie objawów takich jak zawroty głowy, utrata koordynacji ruchowej, zaburzenia równowagi, nadmierna senność, zmęczenie, otępienie, a nawet zaburzeń widzenia.
Długotrwałe przyjmowanie marihuany z alkoholem zwiększa również ryzyko ich negatywnego wpływu na układ nerwowy i zdrowie psychiczne. Może prowadzić m.in. do rozwoju stanów lękowych, depresji, innych zaburzeń psychicznych. Należy również pamiętać, że jednocześnie przyjmowane substancje (alkohol i marihuana) wpływają również na wzrost ryzyka uzależnienia, szczególnie jeśli stosowane są długotrwale lub w wysokich stężeniach.
Dlatego, ze względu na możliwość wystąpienia interakcji i potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, nie jest zalecane mieszanie alkoholu z marihuaną medyczną lub rekreacyjną.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące łączenia marihuany i alkoholu.
Tak, alkohol i marihuana mogą stanowić niebezpieczną mieszankę. Spożywanie alkoholu w połączeniu z marihuaną zwiększa ryzyko uzależnienia, wystąpienia działań niepożądanych i nasilenia skutków ubocznych (takich jak m.in. zawroty głowy, senność, utrata koordynacji ruchowej).
Marihuana medyczna może łagodzić niektóre objawy kaca, takie jak nudności, czy utrata apetytu. Należy jednak pamiętać, że również ma działanie psychoaktywne i może wywoływać na inne objawy. Marihuanę medyczną zaleca się w konkretnych schorzeniach i dolegliwościach, a terapia nie powinna być łączona z alkoholem, dlatego podejmowanie decyzji o jego spożyciu przy jednoczesnym przyjmowaniu konopi leczniczych może mieć wpływ na ich efekt terapeutyczny.
Tak, alkohol i marihuana stosowane jednocześnie zwiększają ryzyko wystąpienia nasilonych skutków ubocznych każdej z tych substancji przyjmowanej osobno.
Łączenie alkoholu z marihuaną nie jest zalecane ze względu na potencjalne interakcje i negatywne skutki zdrowotne. Spożywanie alkoholu może nasilać działanie marihuany (i odwrotnie), prowadząc do zwiększenia ryzyka wystąpienia lub nasilenia skutków ubocznych każdej z tych substan
Zarówno marihuana, jak i alkohol mają potencjał uzależniający, jednak uznaje się, że alkohol uzależnia szybciej i częściej prowadzi zarówno do uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego, natomiast w przypadku długotrwałego stosowania wysokich stężeń THC ryzyko dotyczy głównie psychicznego uzależnienia od marihuany.
Tak, połączenie marihuany z alkoholem może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko nasilonego działania każdej z tych substancji, wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, senność, utrata koordynacji ruchowej, zaburzenia widzenia, a nawet przedawkowania alkoholu. . Dodatkowo jednoczesne przyjmowanie alkoholu z innymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak m.in. THC, zwiększa ryzyko uzależnienia.
Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania marihuany medycznej. Jednoczesne przyjmowanie obu substancji wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia nasilonych skutków ubocznych, uzależnienia, przedawkowania, ale również może mieć niekorzystny wpływ na efekt terapeutyczny.
Tak, chociaż mechanizm nie został w pełni poznany i badania wciąż trwają, naukowcy są zdania, że THC wchodzi w interakcje z alkoholem, co może prowadzić do nasilenia działania obu substancji i zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Źrodła:
Rachel E Thayer, Sophie YorkWilliams, Hollis C Karoly, Amithrupa Sabbineni, Sarah Feldstein Ewing, Angela D Bryan, Kent E Hutchison, Structural neuroimaging correlates of alcohol and cannabis use in adolescents and adults, 2017
Anne C. Fernandez, Rachel E. Gicquelais, Mary Jannausch, Amy S.B. Bohnert, The Role of Drugs in Alcohol Poisoning and Blackout Events: A Latent Class Analysis of a Residential Treatment Sample, 2019
Guichang Zou, Jing Xia, Heyi Luo, Dan Xiao, Jin Jin, Chenjian Miao, Xin Zuo, Qianqian Gao, Zhi Zhang, Tian Xue, Yezi You, Ye Zhang, Li Zhang, Wei Xiong, Combined alcohol and cannabinoid exposure leads to synergistic toxicity by affecting cerebellar Purkinje cells, 2022
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.