Umów się na wizytę stacjonarną w Warszawie
Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę
Terapia medyczną marihuaną
Wraz z rosnącym zainteresowaniem medyczną marihuaną coraz więcej osób ma możliwość korzystania z jej właściwości terapeutycznych. Ogromny potencjał pomocny w leczeniu wielu schorzeń, takich jak ból przewlekły, nudności czy niekontrolowane napięcia mięśni, przyciąga uwagę osób poszukujących alternatywnych metod przeciwdziałania dokuczliwym dolegliwościom. Jednak, aby móc skorzystać z pełnego działania tej rośliny, ważne jest odpowiednie przechowywanie suszu. Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać marihuanę, aby zachować jej jakość, skuteczność terapeutyczną oraz zdatność do użycia.
Spis treści
Jakość marihuany medycznej jest wynikiem interakcji kilku czynników, a każdy z nich może wpływać na efektywność terapeutyczną i bezpieczeństwo stosowania. Istotny może być już sam proces uprawy, a więc techniki, jakość i rodzaj gleby, nawadnianie, stosowanie pestycydów, czy warunki klimatyczne. Znaczenie ma również genetyka rośliny i jej skład chemiczny, zawartość CBD, THC czy określonych terpenów. Natomiast niezwykle istotny wpływ na zachowanie jakości, właściwości produktu i skuteczności terapii ma prawidłowe przechowywanie marihuany medycznej, uwzględniające przede wszystkim odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i ekspozycję na światło słoneczne.
Medyczna marihuana dostępna na polskim rynku występuje w różnych formach, pozwalających dostosować produkt do indywidualnych potrzeb pacjentów, oraz zapewnić komfortową i bezpieczną terapię. Wszystkie produkty wydawane są na receptę. Aktualnie do dyspozycji pacjentów i lekarzy w Polsce pozostaje:
Przechowując gotowe produkty farmaceutyczne należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta. Zasady dotyczą również przechowywania marihuany medycznej i produktów konopnych. W przypadku suszu konopnego przeznaczonego do waporyzacji warunki przechowywania mają ogromne znaczenie dla zachowania jakości produktu i działania terapii. Dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad dotyczących:
Przy przechowywaniu marihuany medycznej, niezależnie od formy preparatu, należy przestrzegać zaleceń producenta oraz unikać kilku istotnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na substancje zawarte w produkcie (m.in. kannabinoidy), a tym samym jego jakość. Najbardziej istotne jest unikanie skrajnych temperatur i gwałtownych zmian temperatury (dlatego nie zaleca się przechowywania medycznej marihuany w lodówce), zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności oraz ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niewskazane jest przechowywanie suszu w plastikowych torebkach i miejscach, do których z łatwością mogą dostać się małe dzieci i osoby niepowołane.
W przypadku gotowych preparatów należy przestrzegać terminów przydatności podanych przez producenta. W przypadku suszu przechowywanie w odpowiednich warunkach pozwala na zachowanie najwyższej jakości przez okres od sześciu miesięcy do roku. Z upływem czasu dochodzi do obniżenia zawartości substancji aktywnych, szczególnie THC, co wpływa na zmniejszenie siły działania oraz pogorszenie walorów smakowych i aromatycznych.
Z danych wynika, że po upływie roku od momentu przechowania, zawartość THC w marihuanie obniża się o 16%. Proces ten stale postępuje, po czterech latach spadek może wynieść aż 41%.
Właściwe przechowywanie marihuany medycznej jest kluczowe dla zachowania jej skuteczności terapeutycznej, jakości oraz bezpieczeństwa. Zapobiega rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ponadto pomaga utrzymać stabilność kannabinoidów i terpenów, które odpowiadają za terapeutyczne właściwości marihuany.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przechowywania marihuany medycznej.
Marihuanę medyczną najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym i chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zalecane jest przechowywanie marihuany medycznej w szklanych pojemnikach z hermetycznym zamknięciem.
Susz należy przechowywać w warunkach, które zabezpieczają go przed utratą kannabinoidów i terpenów. Szczególnie istotna jest optymalna temperatura (15-25 stopni Celsjusza), wilgotność (opt. 59%) i ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.
Nie zaleca się przechowywania marihuany medycznej w lodówce ze względu na zbyt niską temperaturę i wysoką wilgotność. Dodatkowo produktowi nie sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury związane np. z wyciąganiem pojemnika z lodówki.
Przy przechowywaniu marihuany medycznej należy zadbać szczególnie o odpowiednią temperaturę, wilgotność i ochronę przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo warto trzymać ją w szklanym, szczelnym pojemniku i zużyć w ciągu roku (o ile producent nie zaleca inaczej).
Tak, niewłaściwe przechowywanie marihuany medycznej może znacząco wpłynąć na jej właściwości i skuteczność terapii. Nadmierna wilgotność, wysoka lub zbyt niska temperatura, czy dostęp światła, mogą prowadzić do degradacji kannabinoidów, terpenów oraz do rozwoju bakterii i pleśni.
Źródła:
Warto zobaczyć również:
Umów się na wizytę stacjonarną na medyczną marihuanę