Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut



Marihuana a płodność u mężczyzn i kobiet

Marihuana a płodność u mężczyzn i kobiet

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań na temat wpływu marihuany na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dotyczyły przede wszystkim potencjału rośliny i możliwości wykorzystania jej we wspomaganiu leczenia różnorodnych schorzeń i dolegliwości pacjentów. Część poświęcona była również wpływowi marihuany na płodność kobiet i mężczyzn. Dowiedz się, czy stosowanie konopi może mieć związek z możliwością poczęcia dziecka.

Wpływ marihuany na płodność

Marihuana jest substancją psychoaktywną wykorzystywaną w celach medycznych lub rekreacyjnych. Użytkownicy konopi cenią je za łagodzenie bólu, redukcję stresu, możliwość szybkiego rozładowania napięcia i zwalczanie różnych dolegliwości medycznych. Jednak w wielu kręgach i dziedzinach stosowanie marihuany wzbudza liczne kontrowersje, często ze względu na brak wystarczających i jednoznacznych wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo lub przeprowadzenie badań wstępnych wskazujących na występowanie określonego ryzyka. Ponieważ terapia medyczną marihuaną staje się coraz bardziej powszechna jako alternatywa lub wspomaganie konwencjonalnego leczenia, a rekreacyjne korzystanie z marihuany od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, przedmiotem dyskusji stał się również wpływ marihuany na płodność kobiet i mężczyzn. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nawet co szósta osoba na świecie ma problem z poczęciem dziecka. Dlatego istotne wydaje się wskazanie czynników mogących przyczyniać się do obniżenia płodności, a niektóre badania wskazują, że właśnie palenie marihuany może mieć potencjalny wpływ na występowanie problemów. Warto podkreślić, że istnieje istotna różnica między sporadycznym używaniem marihuany a jej nadużywaniem, jednak konieczne są dalsze badania pozwalające jednoznacznie ocenić ryzyko i konsekwencje palenia marihuany przez osoby planujące powiększenie rodziny. Dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności, a lekarze wystawiający receptę na medyczną marihuanę powinni informować pacjentów w wieku rozrodczym o potencjalnym wpływie stosowania marihuany na płodność.

Czy marihuana wpływa na płodność kobiet?

Badania sugerują, że marihuana może wpływać na płodność kobiet na różnych etapach cyklu reprodukcyjnego. Substancje aktywne konopi, przede wszystkim THC, wpływają na receptory kannabinoidowe, które odgrywają również rolę w regulacji cyklu, owulacji a nawet implantacji zarodka. Palenie marihuany może również wpłynąć na zaburzenia uwalniania gonadoliberyny (GnRH) przez podwzgórze, prowadzić do nieprawidłowych wartości lutropiny (LH), folikulotropiny (FSH), zahamowania dojrzewania pęcherzyka Graafa i cykli bezowulacyjnych. Zaburzenia owulacji są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Dlatego stosowanie marihuany przez kobiety w wieku rozrodczym wymaga dużej ostrożności.

Palenie marihuany a przebieg ciąży

Stosowanie marihuany przed ciążą może powodować trudności z poczęciem a nawet zwiększać ryzyko poronienia. Używanie konopi przez ciężarne wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem negatywnego wpływu na przebieg ciąży i rozwój płodu. Ponieważ THC przenika przez łożysko, może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych (również długoterminowych), niskiej masy urodzeniowej, dysfunkcji łożyska, przedwczesnego porodu i urodzenia martwego dziecka. Nie została określona bezpieczna dawka ani częstotliwość stosowania marihuany w ciąży, dlatego kobiety w tym okresie nie powinny z niej korzystać, również w celu łagodzenia mdłości w początkowym okresie.

Marihuana a płodność mężczyzn

Badania dotyczące wpływu marihuany na męską płodność są niejednoznaczne. Powszechnie uznaje się, że regularne palenie marihuany przez mężczyzn może prowadzić do zakłócenia spermatogenezy, zmniejszenia poziomu testosteronu, pogorszenia parametrów nasienia i obniżenia szans zapłodnienia komórki jajowej. Jednak przeprowadzono badania, z których wynikało, że koncentracja plemników jest wyższa u mężczyzn, którzy palili marihuanę (w porównaniu do grupy, która nigdy jej nie stosowała). Dodatkowo parametry ruchliwości były również lepsze w przypadku użytkowników konopi. Nie wykazano natomiast istotnych różnic pomiędzy paleniem w przeszłości lub ciągłym. Ze względu na rozmiar badania, grupy i brak możliwości wykluczenia przypadkowości wyników, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków dla całej populacji mężczyzn. Warto również dodać, że długotrwałe nadużywanie marihuany zwiększa ryzyko problemów z potencją i możliwością odbycia stosunku.

Czy konopie indyjskie wpływają na jakość nasienia?

Chociaż większość badań wskazuje, że marihuana ma niekorzystny wpływ na płodność, wyniki jednego z badań rzucają nowe światło, wskazując na poprawę niektórych parametrów nasienia u mężczyzn, którzy kiedykolwiek palili marihuanę. Badanie wykazało, że w porównaniu z grupą, która nigdy nie sięgnęła po konopie mieli oni wyższą koncentrację i ruchliwość plemników. Konieczne są jednak dalsze badania, które potwierdziłyby te wyniki i pozwoliły na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. W tej chwili wciąż uznaje się, że stosowanie marihuany przez mężczyzn przyczynia się do pogorszenia jakości nasienia, zmniejszenia produkcji plemników oraz ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.

Stosowanie medycznej marihuany w wieku rozrodczym

Medyczna marihuana cieszy się coraz większym zaufaniem pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami i dolegliwościami takimi jak chroniczny ból, stany zapalne, padaczka lekooporna, stwardnienie rozsiane, niektóre choroby autoimmunologiczne, mdłości i brak apetytu w trakcie leczenia onkologicznego czy zaburzenia emocjonalne. Jednak ze względu na jej potencjalny negatywny wpływ na płodność terapia marihuaną medyczną u osób w wieku rozrodczym wzbudza pewne obawy. Badania wykazują, że kannabinoidy mogą zakłócać niektóre procesy wpływające na możliwość poczęcia dziecka lub przebieg ciąży. Dlatego lekarze wystawiający receptę na marihuanę medyczną powinni informować pacjentów o potencjalnych skutkach ubocznych wynikających z terapii, aby przed podjęciem decyzji byli świadomi ryzyka.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu marihuany na płodność mężczyzn i kobiet.

Większość wyników przeprowadzonych badań wskazuje, że palenie marihuany wpływa na płodność kobiet i mężczyzn. Regularne stosowanie konopi, a szczególnie ich nadużywanie, wiąże się zwykle z wyższym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.
Tak, badania wykazują, że u niektórych kobiet kannabinoidy wpływają na zakłócenie wydzielania GnRH, co prowadzi do dalszych konsekwencji takich jak m.in. opóźnione dojrzewanie komórki jajowej lub cykle bezowulacyjne. Marihuana może również niekorzystnie wpływać na implantację zarodka, przyczyniać się do wczesnych poronień, zaburzeń neurorozwojowych, dysfunkcji łożyska i przedwczesnego porodu.
Tak, powszechnie uznaje się, że marihuana ma niekorzystny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn.
Wyniki badań są niejednoznaczne. Chociaż uznaje się, że marihuana wpływa niekorzystnie na parametry nasienia, jedno z badań wykazało, że u mężczyzn, którzy w przeszłości palili marihuanę koncentracja i ruchliwość plemników jest wyższa w porównaniu z grupą mężczyzn, która nigdy nie stosowała produktów konopnych.
Aktualnie medyczna marihuana nie jest rekomendowana jako środek wspomagający płodność. Choć ma zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, nie wykazano, aby wspomagała proces poczęcia. Wiele badań wskazuje na przeciwne działanie i negatywny wpływ na płodność mężczyzn i kobiet.
Oficjalnie uznaje się, że zażywanie marihuany wpływa negatywnie na męską płodność m.in. poprzez pogarszanie parametrów nasienia, obniżenie poziomu testosteronu a nawet przyczynianie się do problemów ze wzwodem. Jednak w jednym z badań, w którym pobrano próbki nasienia od mężczyzn, którzy palili marihuanę i tych, którzy nigdy po nią nie sięgali, wykazano wyższą koncentrację i ruchliwość plemników u mężczyzn z pierwszej grupy. Ze względu na możliwy wpływ innych czynników konieczne są dalsze badania w tym kierunku.

Źródła

  • Gilbert I. Martin, Marijuana: the effects on pregnancy, the fetus, and the newborn, 2020
  • Kelly S. Payne, Daniel J. Mazur, James M. Hotaling, Alexander W. Pastuszak, Cannabis and Male Fertility: A Systematic Review, 2019
  • Feiby L. Nassan, Mariel Arvizu, Lidia Mínguez-Alarcón, Paige L. Williams, Jill Attaman, John Petrozza, Russ Hauser, Jorge Chavarro, Marijuana smoking and markers of testicular function among men from a fertility centre, 2019
  • Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska, Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów, 2018
  • Philip Hsiao, Raul I Clavijo, Adverse Effects of Cannabis on Male Reproduction, 2018
  • Lisa K. Brents, Marijuana, the Endocannabinoid System and the Female Reproductive System, 2016
  • Stefan S. du Plessis, Ashok Agarwal, Arun Syriac, Marijuana, phytocannabinoids, the endocannabinoid system, and male fertility, 2015
  • Arkadiusz Kazula, Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii, 2009

 

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę