Pracujemy codziennie. E-wizyta w 15 minut



Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Aby otrzymać receptę na medyczną marihuanę należy wykonać kilka prostych kroków. W pierwszej kolejności konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza kwalifikującego do konsultacji lekarskiej. W formularzu trzeba opisać między innymi własne schorzenia, jednostkę chorobową lub występujące regularnie dolegliwości. Wskazane jest także uwzględnienie wszystkich przyjmowanych leków oraz środków medycznych wraz z dawkowaniem. Informacje zawarte w formularzu decydują o możliwości odbycia konsultacji lekarskiej, podczas której możliwe jest uzyskanie recepty na marihuanę medyczną.

Co wpisać w ankiecie medycznej, żeby dostać receptę na marihuanę medyczną?

Odpowiednio wypełniony formularz z ankietą medyczną kwalifikuje pacjenta do kolejnego etapu przed rozpoczęciem terapii marihuaną medyczną, czyli bezpośredniej konsultacji lekarskiej ze specjalistą. Pacjenci kwalifikujący się do leczenia marihuaną cierpią na różnorodne dolegliwości oraz schorzenia, a podstawą jest ich odpowiednie opisanie. Najczęściej powtarzające się dolegliwości wśród pacjentów to między innymi:

  • Silne bóle kręgosłupa – przewlekłe dolegliwości bólowe dotyczące kręgosłupa mogą bardzo wpływać na codzienne funkcjonowanie. Powtarzające się bóle bywają konsekwencją zarówno poważnych schorzeń, takich jak zwyrodnienia stawów, jak i potencjalnie mniej poważnych sytuacji, czyli niefortunnych upadków. Medycyna wielokrotnie spotykała się z przypadkami przewlekłych bóli kręgosłupa odczuwanych po niegroźnych wypadkach w postaci poślizgnięć oraz uderzeń w różnego rodzaju obiekty. Po zejściu opuchlizny oraz zasinień w wielu sytuacjach dolegliwości bólowe pozostawały, a nawet z czasem zaczynały się nasilać.
  • Bezsenność – brak snu może mieć druzgocące konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, dlatego warto szukać sposobów na walkę z bezsennością. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest przewlekły stres o zróżnicowanym podłożu. Odczuwanie silnego stresu może być spowodowane trudnym okresem w pracy, problemami finansowymi, trudnościami w relacjach z bliskimi oraz innymi sytuacjami. Silny stres sprawia, że organizm nie jest w stanie się odprężyć i zapaść w zdrowy sen, a pacjent z każdym dniem czuje się i funkcjonuje coraz gorzej.
  • Problemy ze zdrowym snem – poza całkowitą bezsennością do terapii medyczną marihuaną można przystąpić również w przypadku innych problemów ze snem. Między innymi częste pobudki, płytkość snu, niespokojny sen bądź zbyt krótki czas spania to powody utraty pełnej koncentracji w ciągu dnia. Nieprawidłowy sen na początku powoduje trudności ze skupianiem uwagi oraz odczuwanie większego zmęczenia w ciągu dnia. Po czasie dochodzą do tego również dolegliwości bólowe, zwiększone łaknienie, a także wyraźne rozdrażnienie. Próba radzenia sobie z tymi konsekwencjami najczęściej kończy się jednak niepowodzeniem. Należy bowiem zająć się prawdziwą przyczyną swoich trudności i zadbać o zdrowy sen. Medyczna marihuana pomaga unormować rytm dobowy i pogłębia sen, dzięki czemu pacjent jest w stanie w pełni się zregenerować i wypocząć podczas nocnego spania.
  • Bóle mięśniowe – ciężka praca fizyczna, siedzenie wiele godzin przy biurku lub wykonywanie wyłącznie ograniczonych ruchów przez wiele godzin każdego dnia może powodować bardzo dokuczliwe bóle mięśniowe. Szczególnie uciążliwe są bóle po pracy fizycznej. W takich przypadkach nawet masaże i lekkie ćwiczenia rozluźniające nie przynoszą ulgi. Medyczna marihuana doskonale wpływa na tego rodzaju dolegliwości i wyraźnie łagodzi odzczuwane bóle sprawiając, że nawet wielogodzinna praca fizyczna przestaje powodować trudności z funkcjonowaniem w wolnym czasie.
  • Lęki i rozdrażnienie – dynamika codziennego życia, nadmiar bodźców oraz bardzo duża ilość obowiązków zawodowych i prywatnych może powodować wyraźne obniżenie samopoczucia, a także przewlekłe rozdrażnienie i odczuwanie lęków. Jeśli żadne metody relaksacyjne nie przynoszą żadnej ulgi to skuteczną metodą może okazać się medyczna marihuana. Marihuana medyczna obniża napięcia w organizmie, dzięki czemu zmniejsza się rozdrażnienie, a odczuwanie niepokoju przestaje stanowić przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Utrata komfortu życia z powodu problemów z samopoczuciem, powracającymi lękami oraz niepokojem miewa bardzo poważne konsekwencje i może spowodować wiele innych, poważniejszych dolegliwości.
  • Problemy z trawieniem – powtarzające się mdłości, biegunki, zaparcia, a nawet występujące czasem wymioty są wyraźnym wskazaniem z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego i kwalifikują do rozpoczęcia terapii za pomocą marihuany medycznej. Takie dolegliwości, jak dyskomfort w postaci wzdęć i uczucia ociężałości po posiłkach, podrażnienia jelit i trudności z wypróżnianiem nie zawsze są objawami poważnych chorób. Niekiedy niezbędne jest jedynie skuteczne uregulowanie funkcjonowania całego układu pokarmowego i trawiennego. Medyczna marihuana powoduje również zwiększenie apetytu i łaknienia, dzięki czemu można odwrócić tendencje prowadzące do niedożywienia organizmu, a nawet poważnych zaburzeń odżywiania.
  • Przewlekłe lub powtarzające się stany zapalne – liczne przechodzenie nawet drobnych infekcji może być przyczyną bądź objawem przewlekłych stanów zapalnych. Medyczna marihuana wpływa w sposób wyciszający na układ immunologiczny i wyraźnie zmniejsza stany nadreaktywności układu odpornościowego. W przypadku powracających stanów zapalnych organizm przestaje prawidłowo funkcjonować i jest znacznie bardziej narażony na wystąpienie schorzeń autoimmunologicznych w późniejszym czasie.
  • Przewlekłe bóle – dolegliwości bólowe, takie jak migreny, bóle kończyn, odczuwanie dyskomfortu podczas codziennych czynności, bóle w klatce piersiowej oraz wiele innych sytuacji, które powtarzają się przez pewien czas to najczęstsze przyczyny obniżenia komfortu życia. Pacjentom ciężko funkcjonuje się na co dzień na przykład z przewlekłymi bólami głowy, które jednak nie kwalifikują się do leczenia preparatami na migrenę. W takich przypadkach medyczna marihuana przynosi wyraźną ulgę i bardzo korzystnie wpłwa na codzienne funkcjonowanie.

Jakie informacje w ankiecie medycznej nie kwalifikują do terapii medyczną marihuaną?

Lekarze sprawdzający ankiety medyczne w formularzach sprawdzają wstępnie czy wpisane dolegliwości kwalifikują się do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną. Wielu specjalistów podkreśla, że takie problemy, jak pojawiające się myśli samobójcze nie są wskazaniem do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną. Ponadto lekarze wymieniają również przypadki, gdy pacjenci nie podawali szczegółowych dolegliwości, lecz wspominali jedynie o chęci spróbowania terapii, gdyż pomogła ona ich bliskim.

Jakie choroby kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana ma bardzo szerokie spektrum działania i między innymi z tego powodu pomaga w naprawdę wielu różnorodnych schorzeniach. Schorzenia kwalifikujące się do rozpoczęcia leczenia i terapii medyczną marihuaną to na przykład:

  • Problemy z koncentracją – zarówno w przypadku zdiagnozowanego ADHD, jak i trudności z koncentracją o innym podłożu, terapia marihuaną przyniesie zauważalną poprawę.
  • Padaczkaataki padaczki są nie tylko uciążliwe, lecz również powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Medyczna marihuana pomaga zmniejszyć częstotliwość oraz ilość wystepujących ataków padaczkowych nawet o 90%.
  • Ból – terapia marihuaną medyczną jest wskazana w przypadku najróżniejszych dolegliwości bólowych o wielu podłożach. Zarówno bóle mięśniowe, dolegliwości migrenowe, bóle po urazach, jak i problemy z kręgosłupem można bardzo skutecznie leczyć terapią medyczną marihuaną.
  • Miastenia – jest to choroba autoimmunologiczna sprawiająca, że ukłąd nerwowy przestaje prawidłowo funkcjonować. Marihuana medyczna doskonale wpływa na ograniczenie nadreaktywności układu immunologicznego i działa immunosupresyjnie. Dzięki temu pacjent znacznie rzadziej odczuwa osłabienie i dostrzega objawy choroby, takie jak utraty przytomności, zasłabnięcia i niekontrolowane reakcje układu nerwowego.
  • Spektrum autyzmu – często pacjenci w spektrum autyzmu odczuwają niekontrolowaną agresję i napady lękowe. Marihuana świetnie wpływa na wyciszenie oraz uspokojenie, poprawiając samopoczucie osób w spektrum, dzięki czemu poprawia się komfort codziennego życia w społeczeństwie osób neurotypowych.
  • Stany zapalne – przewlekłe stany zapalne mogą towarzyszyć w takich schorzeniach, jak astma, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroby jelit oraz wiele innych.
  • Nowotwory – marihuana medyczna wpływa na komórki nowotworowe wyraźnie powstrzymując ich dalszy rozwój, a w niektórych rodzajach jednostek onkologicznych nawet całkowicie je niszcząc. Marihuana medyczna stosowana podczas trwającego leczenia onkologicznego zmniejsza przykre skutki uboczne chemioterapii, takie jak nudności, wymioty oraz dolegliwości bólowe.
  • Trudności ze snem – zarówno problemy z zasypianiem, głębokością snu, jak i bezsennością można skutecznie łagodzić za pomocą medycznej marihuany.

Wymienione schorzenia to tylko niewielka część dolegliwości, z którymi można skutecznie walczyć za pomocą terapii medyczną marihuaną. W rzeczywistości lista jednostek chorobowych jest znacznie dłuższa i w naprawdę wielu przypadkach tego rodzaju terapia wyraźnie poprawia komfort codziennego życia.

Czy marihuana medyczna jest legalna i gdzie można jej używać?

Marihuana medyczna w Polsce jest legalna już od kilku lat. Pacjenci mogą korzystać z leku w każdym miejscu. Nawet przebywanie w miejscu publicznym nie jest przeszkodą do skorzystania z medycznej marihuany. Pacjenci korzystający z terapii przy pomocy medycznej marihuany mogą podlegać kontroli przez służby, które sprawdzają legalność zażywanych środków. W takich sytuacjach należy mieć przy sobie potrzebne dokumenty, w tym między innymi kopię recepty wystawionej przez lekarza. Widok osób korzystających z marihuany w miejscach publicznych coraz mniej szokuje, gdyż terapia środkami medycznymi z jej zawartością pomaga w bardzo szerokim zakresie i przeróżnych schorzeniach dokuczających dużej części społeczeństwa.

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Umów się na e-wizytę na medyczną marihuanę